Podłoga z paneli – jak o nią dbać?

Panele podłogowe znalazły swoje zastosowanie w sektorze wykończeniowym mieszkań i domów ze względu na swój estetyczny wygląd i łatwość montażu. Wadą tego typu powierzchni jest jednak elektrostatyczność, powodująca osadzanie się kurzu. Warto wiedzieć, jak dbać o panele podłogowe.

Nadmierna ilość piasku

W przypadku pielęgnacji podłóg warto pamiętać, by nie zostawiać zanieczyszczeń, które mogą porysować powierzchnię. Nie należy więc zwlekać z usunięciem piasku lub błota z paneli. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się odkurzacz z miękką końcówką. Ostre szczotki zostawiają mało estetyczne ślady na panelach. Komfortowe i dokładne sprzątanie ułatwi również miotła gąbkowa. Sprawdzi się także w podczas sprzątania mieszkań zamieszkiwanych przez alergików i właścicieli czworonogów. Koty lub psy zostawiają bowiem sporo sierści na podłodze. Miotła umożliwia dotarcie do najtrudniejszych zakamarków i wszelkiego rodzaju szczelin. Przy jej pomocy z łatwością zostaje usunięty kurz oraz drobne włoski. Cząsteczki brudu nie unoszą się również nad powierzchnię paneli, co jest częstym problemem w przypadku standardowych odkurzaczy lub szczotek. Miotłę gąbkową kupić można za pośrednictwem witryny https://www.leifheitsklep.pl/.

Mycie paneli

W przypadku czyszczenia delikatnych podłóg należy używać wyżętej ściereczki lub odsączonego z wody mopa. Warto, by materiał był wykonany z mikrofibry. Na rynku są również dostępne specjalne środki do podłóg laminowanych. Preparaty nie powodują niszczenia paneli, a co najważniejsze, skutecznie usuwają one osadzający się na powierzchni brud.

Dodatkowe zabezpieczenia

Delikatne powierzchnie w łatwy sposób ulegają zarysowaniom. Warto zatem wyposażyć meble w filcowe podkładki. Zarysowania mogą powodować także plastikowe kółka, stosowane w powszechnie używanych fotelach obrotowych. Skuteczną ochronę paneli zapewnią maty poliwęglanowe. Warto dodać, że zniszczonych paneli nie da się naprawić. Przy wyborze paneli należy zatem zwrócić uwagę na ich jakość. Duże znaczenie ma klasa ścieralności i użytkowania podłogi.

W przypadku pielęgnacji paneli warto pamiętać, iż tego typu powierzchnie źle reagują na wilgoć oraz kontakt z ostrymi materiałami. Do czyszczenie podłóg przeznaczone są również specjalne środki czyszczące. W przypadku regularnej pielęgnacji i odpowiednich zabezpieczeń można jednak liczyć na to, iż panele stosunkowo długo będą wyglądać estetycznie, podkreślając charakter danego wnętrza.

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *