Rodzaje wykładziny podłogowej

Podłoga to ważny element każdego pomieszczenia. Dywan w sypialni, płytki w kuchni, parkiet w salonie… Wszędzie wybieramy inny rodzaj pokrycia. Nic dziwnego – mamy z czego wybierać. Jednak coraz częściej ludzie decydują się na inny rodzaj wykończenia podłogi, chcąc odejść od tradycyjnych rozwiązań. Mowa o wykładzinie podłogowej. Zyskuje coraz większą popularność, dlatego warto ją bliżej poznać. Oto rodzaje wykładziny podłogowej.

Wykładzina podłogowa PCV – przestarzała, czy nowoczesna?

Z pewnością wyobrażając sobie wykładzinę podłogową PCV od razu mamy przed oczami obraz PRL-owskich podłóg w mieszkaniach z wielkiej płyty. Szara, nudna, tandetna – tak było kiedyś. Obecnie jednak wiele się zmieniło i producenci postawili na zmianę wizerunku staromodnych wykładzin PCV. Obecnie mamy dostępnych wiele ciekawych modeli, które imitują różne materiały i są naprawdę wytrzymałe. Nie są to tylko śliskie, słabo wykonane wykładziny, a naprawdę porządne produkty.
Wykładziny podłogowe PCV dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to modele jednorodne, czyli jednowarstwowe. Przez swoją zwięzłą i mocną budowę są bardzo odporne na wszelkie zarysowania i dziury. Ich montaż jest bardzo prosty i nieskomplikowany. Często wykorzystuje się je w miejscach użyteczności publicznej ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość. Drugi rodzaj to wykładziny wielorodne, czyli wielowarstwowe. To one są częściej używane w domowych warunkach. Wielowarstwowość zapewnia izolację i lekkie wygłuszenie, a dodatkowo możemy wybrać naprawdę ciekawe wzory.

Wykładzina podłogowa dywanowa – ciepło i domowa atmosfera

Ten rodzaj jest z pewnością miększy, milszy i cieplejszy. Idealny dla osób lubiących domową atmosferę. Zaletą takiej wersji wykładziny podłogowej jest wytłumienie dźwięków. Nie sprawdzą się jednak w każdym pomieszczeniu, gdyż nie nadają się do miejsc brudnych i wilgotnych.
Tutaj mamy do wyboru trzy rodzaje wykładziny dywanowej. Modele wełniane są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Są wytrzymałe, ale nie poleca się ich dla osób skłonnych do alergii. Kolejna propozycja to wykładziny sizalowe. Używa się ich raczej do nowoczesnych wnętrz, gdyż są dość twarde i szorstkie. Raczej nie nadają się do przytulnej sypialni czy dziecięcego pokoju. Ostatnia opcja to wykładziny z włókien syntetycznych. Cechuje je wysoka wytrzymałość, odporność na zabrudzenia, nie dają się udeptać i zetrzeć. Łatwo utrzymać je w dobrej kondycji i czystości.

Rodzaje wykładziny podłogowej – co lepsze?

Wykładziny podłogowe PCV są dosyć uniwersalne i można je zastosować praktycznie wszędzie. Odpowiednio wybrany wzór sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i sypialni. Z wykładzinami dywanowymi trzeba bardziej uważać, gdyż niektóre rodzaje ciężko wyczyścić i mogą zapleśnieć przy wysokiej wilgoci. Jednak ich przyjemna struktura idealnie sprawdza się w sypialni. Oba rodzaje wykładziny podłogowej mają swoje plusy i minusy. Dlatego też wiele zależy od naszych osobistych preferencji i tego, do czego potrzebujemy produktu.

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *