Dwuszybowe i trzyszybowe okna – czy warto?

Okna wbrew pozorom mają kilka zadań będąc w naszych domach. Nie są tylko źródłem światła i powietrza, ale też same w sobie powinny stanowić izolację. Dlatego oprócz wybory materiału, z którego zrobione są ramy oraz wielkości i kształtu, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej szyby. Wszystko razem zapewni nam pełnowartościowe okno najwyższej jakości. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, jakiej izolacji potrzebujemy. Mamy dostępne dwuszybowe oraz trzyszybowe okna – czy warto aż tak inwestować?

Materiał, kształt, rozmiar – co wybrać?

Zwykle wybór okien zaczynamy od znalezienia idealnego rozmiaru. Jeśli wymieniamy stare modele, sprawa jest prosta, gdyż mamy gotowe wymiary. Jeśli budujemy dom, warto skonsultować się z architektem, jakich okien oczekujemy. W różnych miejscach w domu mogą mieć one inne rozmiary i kształty. Być może będziemy musieli zamówić produkty od różnych producentów.
Kolejna kwestia to materiał. Dostępne na rynku są ramy wykonane z PCV, aluminium lub drewna. Pierwsze dwa mają większą gamę kolorystyczną, niż te drewniane. Dodatkowo naturalny materiał wymaga impregnacji i jest mocniej narażony na zużycie, wilgoć i szkodniki, takie jak korniki. Jednak drewno ma też świetne warunki izolacyjne ciepła, dlatego czasem warto w nie zainwestować i odpowiednio pielęgnować.

Okna trzyszybowe – czy warto?

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje okien – trzyszybowe oraz dwuszybowe. Te drugie są znacznie bardziej popularne. Jednak nie ze względu na swoje lepsze parametry, a zwyczajnie na niższą cenę. Ilość szyb wpływa na izolację ciepła. Stosunkowo, im ich więcej i im są grubsze, tym większa izolacja. Zarówno zimą chronią przed utratą ciepła i dostaniem się zimna, tak latem przed przepuszczaniem upału do środka zapewniając przyjemny chłodek.
Okna trzyszybowe – czy warto? W teorii zdecydowanie tak, jednak w praktyce mają swoje minusy. Jak sama nazwa mówi, takie okno ma trzy szyby. Stanowi to świetną izolację, jednakże bardzo okraja ilość wpadających do pomieszczeń promieni słonecznych. Wnętrze więc może być zimne, gdyż nie dostarcza mu się odpowiedniej dawki słońca i światła. Jednak okna trzyszybowe wciąż są pożądane i polecane w praktycznie każdym budownictwie. Można je zastosować tylko w części budynku, wtedy w miejscu, gdzie potrzeba więcej promieni słońca można zainstalować okna dwuszybowe.

Dobre okna gwarancją oszczędności

Warto zainwestować w porządne okna, nie tylko ze względu na ich lepsze wykonanie i wytrzymałość. Jeśli kupimy sprawdzone produkty o dobrych parametrach, zauważymy znaczną różnicę w rachunkach za ogrzewanie. Bowiem odpowiednia izolacja cieplna wpływa na ilość zużywanego ciepła na ogrzanie domu. Dlatego zainwestowanie w droższe, ale lepsze okna jest inwestycją w przyszłość. Pieniądze szybko się zwrócą wraz z rachunkami za ogrzewanie, które znacznie pójdą w dół. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić cenne złotówki, to zwróćmy uwagę na materiał oraz ilość szyb w oknach – te parametry są najważniejsze w kwestii izolacji ciepła.

Redakcja eDekoracje