Ogrodzenie działki – płoty drewniane sztachetowe

Jeśli znudziły Ci się ciężkie, metolowe bramy i ogrodzenia, to warto wybrać płoty drewniane sztachetowe! Są świetną alternatywą dla szarych i burych słupów. Drewniane płoty zdecydowanie wracają do łask i można je zauważyć wokół coraz większej ilości domów. Mogą występować w wielu wersjach kolorystycznych i ciekawych kształtach. Dlaczego właśnie drewniany płot jest lepszy od metalowego ogrodzenia? Oto wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie!

Płot z drewna – dlaczego właśnie ten materiał?

Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który od tysięcy lat jest wykorzystywany w budownictwie. Świetnie komponuje się zarówno z tradycyjnymi stylami, jak i nowoczesną architekturą. Wszystko to zasługa wielu różnych wariantów kolorystycznych. Samo drewno można również pokryć różnymi farbami nadając mu nieoczywiste barwy i odcienie. Jednak już jego naturalne kolory są ciekawe i mogą spokojnie wystarczyć.
Jeśli już o typie drewna mowa, warto przemyśleć, jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy. Płot jest narażony na wiele różnych czynników atmosferycznych: promienie UV, deszcz, śnieg, grad i porywisty wiatr. Dlatego też ważny jest wybór drewna, które jest mocne, wytrzymałe i odporne na większość szkodliwych wpływów atmosfery.

Jak chronić płoty drewniane sztachetowe przed czynnikami zewnętrznymi?

Jeśli już wybierzemy odpowiedni rodzaj drewna, musimy zastanowić się, jak o nie odpowiednio dbać. Przez narażenie na wiele szkodliwych czynników nie obędzie się bez specjalnej pielęgnacji. Oczywiście pierwszym, podstawowym krokiem jest impregnacja. Służą do tego różnego rodzaju środki. Są one dedykowane osobno każdemu typowi drewna. Zwykle kupując gotowy płot jest on już wstępnie zabezpieczony i zaimpregnowany. Jednak, tak jak wszystko, po pewnym czasie zaczyna się zużywać i powłoka ochronna nie jest już na tyle wytrzymała. Dlatego też mamy wiele różnych preparatów do impregnacji drewna.
Zazwyczaj stosuje się lakier lub farbę. Przy okazji możemy odświeżyć wygląd naszego płotu i nadać mu zupełnie inny charakter. Dodatkowo impregnacja chroni drewno także przed grzybami i insektami, takimi jak korniki. Warto więc pamiętać o jej regularnym wykonywaniu przynajmniej raz w roku!

Drewniane płoty sztachetowe to idealne rozwiązanie

Jeśli nie chcemy sztampowych i mosiężnych metalowych ogrodzeń, to warto pomyśleć o drewnie. Świetnie odizoluje nas ono od niechcianych sąsiadów, ale również zwyczajnie ucieszy wzrok. Drewno jest ekologiczne i przyjazne otoczeniu. Dodatkowo świetnie komponuje się z ogrodowymi dekoracjami i wpasowuje się do naturalnej, roślinnej aranżacji. Jeśli jednak chcemy czegoś nowocześniejszego, to mamy wiele różnych farb i sprayów, które nadadzą płotu designerski i nieoczywisty wygląd. A wszystko to bez problemu możemy używać na zewnątrz! Farby mają specjalne formuły, które odpowiednio zabezpieczają drewno, więc nic się z nim nie stanie. Bez obawy możemy tworzyć ciekawe aranżacje z różnymi rodzajami płotów. Warto spróbować we własnym ogrodzie!

Redakcja eDekoracje