Jakie jest zastosowanie cementu?

Cement to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Choć pewnie kojarzymy go tylko z fundamentami i wylewką, to służy on również przy innych pracach budowalnych. Zastosowanie cementu ma bardzo wiele zalet i korzyści, dlatego przydaje się w wielu sytuacjach. Warto więc poznać bliżej ten temat i dowiedzieć się, jak dokładnie pracuje się z tym materiałem. Zapraszamy do lektury!

Czym jest cement murarski?

Materiał, jakim jest cement murarski, produkuje się przy zastosowaniu różnych składników mineralnych. Jego początkowa forma to proszek o szarym kolorze. Dopiero przy dodaniu innych składników, jak woda oraz kruszywa, uzyskujemy produkt gotowy do urabiania. Mamy kilka różnych rodzajów cementów, jednak cement murarski stosuje się do przygotowywania zapraw murarskich, jak i tynkarskich. Służy także do łączenia pewnych elementów, jak pustaki, materiały ceramiczne oraz części betonowe.
Używanie cementu murarskiego ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że ogranicza się zużycie wapna w zaprawach. Dzieje się to za sprawą zachowywania swoich roboczych właściwości przez odpowiedni czas. Cement murarski cechuje się także dużą odpornością na mróz oraz świetnie przyczepia się do podłoża. Dzieli się go na trzy podtypy: A, B, C – w zależności od rozłożenia głównych składników. Cement można produkować na sucho lub na mokro.

Jakie jest zastosowanie cementu?

Warto zacząć od tego, jakie cementy mamy do wyboru. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać inny rodzaj produktu, aby najlepiej spełnił nasze oczekiwania. W zakładach cementowych istnieją laboratoria, które wytarzają coraz to nowsze związki cechujące się innymi kolorami, strukturami i działaniem. Do najczęściej wybieranych produktów należą cementy murarskie, hutnicze, portlandzkie, specjalne oraz mączki wapienne.
Cement portlandzki w kolorze białym używany jest przy produkcji trwałych, kolorowych wyrobów. Każdy produkt jest odporny na ścieranie. Do tego rodzaju cementu podobny jest murarski, ma zbliżony skład i cechy. Posiada jednak więcej dodatków. Wykorzystuje się go do przygotowania zapraw wyrównujących oraz tynków zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Cement hutniczy idealnie nadaje się do wszelkich budowli podziemnych lub garaży.

Cement cementowi nie równy – warto wiedzieć

Jeśli nie jesteśmy obeznani w temacie cementów, to przy ich zakupie możemy popełnić duży błąd. Cement cementowi nie równy, dlatego nie kupujmy kota w worku. Przed pójściem do sklepu przeanalizujmy, do czego potrzebny nam jest produkt. W specjalistycznym salonie budowalnym poprośmy o pomoc pracownika. Z pewnością pomoże nam wybrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Nie każdy cement nadaje się do wszystkich robót budowlanych. Dlatego właśnie bardzo ważny jest jego odpowiedni wybór. Nie bójmy się poprosić o pomoc, gdyż tylko tak możemy uniknąć problemów przy pracach budowlanych. Z pewnością tego nie pożałujemy, a nawet będziemy wdzięczni!

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *