Własne uprawy, czyli wysiew warzyw w domu

Warzywa i owoce to podstawa zbilansowanej i zdrowej diety. Mają w sobie wiele witamin i składników odżywczych. Na targach znajdziemy wiele różnych odmian, pięknych i soczystych warzyw i owoców. Jednak nic nie cieszy tak, jak własnoręcznie wychodowane rośliny! Dziś zajmiemy się tematem „wysiew warzyw w domu”. Podpowiemy, jakie nasiona wybrać, jak je pielęgnować i kiedy najlepiej je posadzić. Obojętne, czy masz ogród, czy balkon – wszędzie możesz stworzyć swoje małe pole uprawne!

Warzywny ogród na balkonie – co zasiać w doniczkach?

Przygodę z sianiem i hodowaniem warzyw zaczniemy od balkonów. Z racji braku gleby, rośliny zasadzimy w doniczkach. Nie wszystkie rodzaje możemy tak wyhodować, jednak wiele typów uwielbia właśnie takie miejsca do rozwoju. Mogą nim być klasyczne, pojedyncze doniczki, modele wiszące lub tak zwane „skrzynki”.
Należy pamiętać, że wbrew pozorom hodowla na balkonie jest bardziej pracochłonna niż ta ogrodowa. W donicach warzywa nie otrzymują tyle wody, co w naturalnej glebie. Trzeba więc być systematycznym i dbać o nawadnianie i nawożenie roślin. W donicach najlepiej posadzić pomidorki koktajlowe, ostre papryczki, fasolę, sałatę lub różne zioła. Te wszystkie rośliny nie wymagają dużej głębokości na korzenie i nie mają dużych rozmiarów. Idealnie sprawdzą się nawet na malutkich balkonach. Warto zadbać o odpowiednie zacienienie balkonu, jeśli jest mocno nasłoneczniony.

Warzywny ogród obok domu – małe pole uprawne

Posiadanie ogrodu daje nam zdecydowanie większe pole do popisu. Możemy tutaj zasiać naprawdę prawie każde możliwe warzywo. Oczywiście nie porywajmy się od razu na 10 różnych rodzajów, bo sama uprawa nie jest wcale taka prosta. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość, gdyż wtedy lepiej będziemy mogli się nimi zająć. Warto też dobrać w komplet warzywa, które lubią ten sam rodzaj gleby, takie samo nawadnianie i nasłonecznienie. Wszystko posadzimy wtedy w jednym miejscu.
Najpopularniejszymi warzywami, od których najlepiej zacząć swoją przygodę z uprawą są buraki, marchew, sałata oraz wszelkie zioła. Nie mają one zbyt dużych wymagań i przy odpowiednim nawadnianiu z powodzeniem uda nam się wyhodować piękne okazy. Oczywiście pamiętajmy o tym, że wysiew warzyw w domu jak i na polach musi odbyć się o odpowiedniej porze roku. Każda roślina ma inny czas!

Wysiew warzyw w domu wcale nie jest taki trudny!

Przygoda z własnym warzywnym ogródkiem jest super sprawą. To świetna zabawa dla całej rodziny. Warto zaangażować w sianie i hodowanie warzyw swoje dzieci, gdyż nauczy ich to dbania o naturę oraz ekologię. Z pewnością będą się przy tym również dobrze bawić! Choć trzeba poświęcić trochę uwagi i czasu na wyhodowanie pięknych warzyw, to mimo wszystko warto. Smak rzodkiewki, czy marchewki z własnego ogródka jest warty każdej chwili! Z czasem nauczymy się więcej o ogrodnictwie i będziemy mogli rozwijać swoje małe „pole uprawne”. A plony będą coraz lepsze i dorodniejsze!

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.