Szlifierka kątowa – zastosowanie

O szlifierce kątowej może coś słyszałeś, ale do końca nie wiesz „z czym to się je”. Nic dziwnego – to urządzenie przydaję się raczej doświadczonym majstrom, niż zwykłym domownikom. Żeby wiedzieć, jak się nim posługiwać trzeba nabrać trochę wprawy. Jednak jeśli planujesz remont lub stawiasz pierwsze kroki w dziedzinie remontowo-budowlanej, to warto poznać bliżej to urządzenie. Szlifierka kątowa – zastosowanie, przydatne informacje i wszystko inne, co warto wiedzieć!

Do czego służy szlifierka kątowa – zastosowanie

Najlepiej zacznijmy od samego zastosowania szlifierki. Do czego tak właściwie jest nam potrzebna? Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to stosuje się do „szlifowania”. W zależności od modelu szlifierkę wykorzystuje się przy obróbce drewna, metalu lub innego tworzywa typu kamień. Jednak najczęściej używana jest przy pierwszym rodzaju materiału.
Szlifierka kątowa to specjalny typ urządzenia, które ma dodatkowe funkcje oprócz samego szlifowania. Mamy możliwość również pocięcia materiałów takich jak metale, kamień lub ceramika. Niektóre modele mogą także służyć do polerowania i wygładzania powierzchni różnych tworzyw. Szlifierka przydaję się w wielu miejscach, nie tylko przy pracach remontowo-budowlanych. Znajdziemy ją także w warsztatach samochodowych, blacharskich i zakładach przemysłowych. Ma bardzo szerokie zastosowanie.

Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Przed udaniem się na zakupy warto poznać dokładniej budowę i działanie urządzenia, aby wybrać najlepszy dostępny model. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na produkty znanych firm. Wybór sprawdzonej marki o dobrej renomie gwarantuje najlepszą jakość produktu.
Przy zakupie zwracajmy uwagę w pierwszej kolejności na moc urządzenia oraz ilość obrotów na minutę. Pierwszy parametr im wyższy, tym w twardszy materiał będziemy mogli się wryć. Duża ilość obrotów zapewnia nam sprawną i szybką pracę. Do użytku domowego, na rzecz drobnych prac jak majsterkowanie spokojnie możemy postawić na szlifierkę o mocy około 900W. Jeśli chodzi o obroty, polecamy patrzeć na urządzenia w okolicach 11 tysięcy obrotów na minutę. Kolejną kwestią jest sama tarcza umieszczona w urządzeniu. Liczy się jej średnica oraz jakość. Do użytku amatorskiego sprawdzą się tarczę o rozmiarze około 120 milimetrów średnicy. Jakościowe tarcze, najlepiej dedykowane pod konkretny model, będą gwarancja skuteczności i wytrzymałości.

Przygoda ze szlifierką w Twoim warsztacie

Sam zakup urządzenia to nie wszystko. Takie urządzenia mogą być niebezpieczne w niepowołanych dłoniach. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy najlepiej przejść krótkie szkolenie z pomocą filmów instruktarzowych, a najlepiej poradzić się specjalisty. Pod jego okiem powinniśmy wykonać kilka pierwszych robót, aby nauczyć się podstaw działania urządzenia. Szlifierka kątowa – zastosowanie nie jest bardzo skomplikowane, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Dlatego pamiętajmy o bezpieczeństwie przy pracy i nie zabierajmy się do niej bez uprzedniego przygotowania!

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *