Porcelana skandynawska, czy angielska?

Porcelana to bardzo pożądany materiał jeśli chodzi o ozdobne figurki lub piękny zestaw filiżanek. Nic dziwnego – jest tak od tysięcy lat! Obecnie mamy dostępnych wiele różnych rodzajów porcelany. Na całym świecie istnieje kilkadziesiąt najznamienitszych marek produkujących cuda z tego właśnie materiału. Dziś zajmiemy się dwoma popularnymi rodzajami. Podpowiemy, co wybrać – porcelana skandynawska, czy angielska?

Porcelana skandynawska – minimalizm i klasa

Porcelana skandynawska, tak jak i cały styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm, prostota i dość surowe wnętrza. Jednak wszystko połączone jest w pięknej harmonii i stylu. Urządzone wnętrza, choć proste, mają w sobie ogrom funkcjonalności i nowoczesności. Porcelana również taka jest. Biel, prostota i brak jakichkolwiek ozdób. Zastawa stołowa sama w sobie ma być ozdobą! Porcelana występuje przede wszystkim w odcieniach bieli, ale również beżu i pasteli. W niektórych wariantach można wybrać filiżanki z bardzo subtelnymi wzorami, zastawa jest wtedy delikatniejsza, zmysłowa.
Taką zastawę polecamy do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Jednak przez swoją prostotę, porcelana skandynawska jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się w wielu różnych aranżacjach. To jej ogromny atut. Jednak nie każdy chce postawić na tak minimalistyczne naczynia.

Porcelana angielska – stylowa i klasyczna

Jaka to filiżanka do herbaty, jeśli nie z angielskiej porcelany! Słynne „five o’clock” nie obędzie się bez pięknej zastawy do picia tego znamienitego wywaru. Porcelana angielska jest bardzo stylowa, elegancka i klasyczna. Na filiżankach można często zauważyć motywy kwiatowe, roślinne, najczęściej róże. Możemy spotkać także złote otoczki i elementy wykończenia. Zastawa nie jest tylko biała, ma wiele innych kolorów jak pomarańcz, czerwień oraz róż. Każdy znajdzie idealną angielską porcelanę dla siebie, gdyż może być ona zarówno bogato zdobiona i kolorowa, jak i białą z delikatnym akcentem złota.
Ciekawą formą angielskiej porcelany są talerze i filiżanki, których zdobienia są wypukłe. Florystyczne zawijasy i pnące się kwiaty są prawdziwą ozdobą, nawet jeśli całość jest tylko biała. Cała angielska porcelana cechuje się różnorodnością i wpasowaniem w wiele wnętrz. Dlatego wybranie właśnie jej sprawdzi się praktycznie w każdym wystroju i aranżacji. Ma naprawdę wiele różnych odcieni, motywów i struktur, dlatego każdy znajdzie idealny model dla siebie.

Jaka porcelana jest lepszym wyborem?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno porcelana skandynawska, jak i angielska jest świetnej jakości i cechuje się dokładnym wykończeniem. Odpowiednie dobranie kolorów i wzorów obojętnie której z nich z pewnością dostosuje się do posiadanego wnętrza. Mamy więc morze możliwości. Obie porcelany są wyjątkowo piękne i z pewnością zachwycą zarówno nas, jak i naszych gości. Najlepiej samemu przekonać się, która lepiej pasuje do designu panującego w domu. Pomocne mogą okazać się katalogi oraz strony internetowe, gdzie znajdziemy wiele różnych modeli porcelany skandynawskiej i angielskiej.

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *