Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Dla każdego właściciela mieszkania lub domu na wynajem istotne są dwie kwestie: maksymalna stopa zwrotu z wynajmu, jak i możliwie minimalne zaangażowanie w obsługę. Te dwie sprawy rozwiązuje zarządzanie nieruchomościami – jeszcze stosunkowo mało popularna w Polsce usługa skierowana do właścicieli. Na Zachodzie obecnie to najczęściej występujący model wynajmu mieszkań zarówno długo, jak i krótkoterminowego.

Jak w praktyce działa zarządzanie nieruchomościami?

Firma zajmująca się nieruchomością bierze na siebie z reguły całość obowiązków, zaczynając od znalezienia najemców, weryfikację, przez podpisanie z nimi odpowiedniej umowy, w niektórych przypadkach również odpowiednie dostrojenie mieszkania. Umożliwia to czerpanie zysków z wynajmu przy właściwie zerowym zaangażowaniu czasowym. Z tego modelu współpracy coraz częściej korzystają Polacy, dostrzegając w nim możliwość skalowania (kupowania kolejnych mieszkań).

Czy oddanie mieszkania w zarządzanie się opłaca?

Okazuje się, że agencje zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami są często w stanie wycisnąć z mieszkania znacznie więcej niż właściciel, ze względu na swoją bazę klientów, potencjał marketingowy i doświadczenie agentów. Szczególnie korzystnym modelem jest najem krótkoterminowy, który z jednej strony wymaga bardzo dużego zaangażowania (rezerwacje, sprzątanie, kaucja), a drugiej oferuje znacznie wyższe (często kilkukrotnie) stopy zwroty. Oddając mieszkanie pod zarządzanie w efekcie można zarobić więcej niż samemu wynajmując je na długi termin. Właściciele mogą w ten sposób skupić się na cieszeniu się życiem, bez rezygnacji z części dochodów.

Przeczytaj więcej na e-metalhurt.com.pl

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *