Schody drewniane – praktyczne, a zarazem dekoracyjne rozwiązanie

Kwestia wykończenia domu zawsze jest problematyczna. Ogrom rozwiązań sprawia, że trudno jest się na coś jednoznacznie zdecydować. W kwestii montażu schodów dobrym rozwiązaniem są schody drewniane wewnętrzne, które stanowią nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale są również ozdobą same w sobie. W jakim domach sprawdzą się najlepiej oraz ile trzeba czekać na ich wykonanie?

Niepozorne i praktyczne

Schody drewniane wewnętrzne kojarzone są ze stylem góralskim i pierwotnie pasowały one głównie do domów drewnianych, które były urządzone właśnie w tym stylu. Dziś jednak moda uległa znacznej zmianie i nie trzeba już mieć domu z drewna, aby móc pozwolić sobie na montaż schodów drewnianych wewnętrznych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością głównie ze względu na to, że ich uniwersalny kolor pasuje do niemal wszystkich wnętrz. Co więcej, wypolerowane drewno może stanowić niepozorną ozdobę, dzięki czemu nie będzie trzeba dekorować schodów dywanami czy innymi nakładkami. Dla domów o małej powierzchni istnieje możliwość wykonania ich w formie schodów skrętnych. Pamiętajmy jednak, że zawsze typ schodów dopasowany zostaje indywidualnie przez architekta, który cały dom projektuje. Schody drewniane wewnętrzne warto zamieścić zatem bezpośrednio w projekcie domu szczególnie, gdy architekt zajmuje się także projektem jego wnętrza.

Cena i czas

Jak w przypadku większości elementów wykończenia domu, na schody drewniane wewnętrzne trzeba będzie nieco poczekać. Zwykle od momentu złożenia zamówienia do czasu montażu schodów drewnianych wewnętrznych mija od miesiąca do nawet trzech miesięcy. Niestety, w okresie remontowym możemy czekać nawet dłużej, dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem zamówienia. Można zrobić to w firmie, która zajmuje się specjalistycznym montażem schodów. Zazwyczaj w momencie odbierania domu od ekipy budowlanej bądź dewelopera możemy liczyć na polecenie fachowca, który zajmie się schodami. Aby móc zamieszkać w domu, schody muszą całkowicie wykończone, to znaczy musi być przy nich zamontowana barierka. Wynika to ze względów bezpieczeństwa. Ceny schodów drewnianych wewnętrznych są bardzo różne – niektóre modele można nabyć już od tysiąca złotych wzwyż. Znacznie droższe będą schody z podświetleniem, szklaną, zabudowaną barierką czy innymi dodatkami, które co prawda uświetnią nasze wnętrza, lecz zarazem znacznie podniosą koszt zamówienia i montażu schodów. Od stopnia skomplikowania schodów zależy też czas ich realizacji i montażu. Jeżeli zatem zależy nam na jak najszybszym wprowadzeniu się do mieszkania, dobrze jest postawić na tradycyjne rozwiązania. 

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *