Cięcie szkła wodą – jak to możliwe?

Szkło to jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów na świecie. Jest używane w wielu dziedzinach przemysłu, codziennego życia i innych miejscach. Tworzy się z niego szyby, naczynia, lustra, a także jest używany przy tworzeniu telefonów i mebli. Jednak samo w sobie ma wady – przede wszystkim jest bardzo kruche i podatne na stłuczenie. Dlatego jego obróbka nie jest łatwa. Co ciekawe, do jego cięcia używa się wody! Jak to możliwe? Cięcie szkła wodą to żadna magia!

Jakie są metody cięcia szkła?

Szkło musi być odpowiednio przygotowane do zabiegu cięcia. Nie można go od razu przeciąć, przełamać czy przekroić. Takie działanie może doprowadzić do jego pokruszenia i złamania w złym miejscu. Dlatego cały zabieg rozpoczyna się od zarysowania szkła. W tym miejscu zostaje ono odłamane wzdłuż powstałej linii. Jednak taka metoda jest dość czasochłonna i wymaga ogromnej perfekcji. Nie osiągniemy tym sposobem innych kształtów niż prosta linia lub kanciasta. Dodatkowo jesteśmy narażeni na duże straty materiału. Alternatywą jest użycie piły z diamentowym ostrzem. Jednak i w tym przypadku działanie nie jest idealne i proste. Dlatego powstała inna metoda – cięcie szkła wodą.

Jak wygląda cięcie szkła wodą?

W tym przypadku mamy do czynienia z dużą precyzją i wydajnością. Ta metoda wykorzystuje strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem. Co ciekawe, przy jej użyciu można tworzyć najróżniejsze kształty, również te najmniejsze i bardzo zawiłe. To właśnie za pomocą cięcia szkła wodą powstają ekrany naszych smartfonów oraz inne skomplikowane konstrukcje.
Warto dodać, że ta metoda mimo swojej precyzyjności i dokładności jest bardzo mocna. Radzi sobie nawet z najgrubszymi, wielowarstwowymi szkłami. Cięcie wodą stosuje się między innymi przy szybach kuloodpornych. Inne metody nie dają rady przy takich grubościach i stopniach wytrzymałości. Dlatego cięcie szkła wodą jest bardzo popularnym i najlepiej sprawdzającym się sposobem. Metoda występuje pod nazwą „waterjet” i mówi się o niej, że to najbardziej uniwersalny rodzaj dzielenia szkła.

Czy cięcie wodą nadaje się do każdego rodzaju szkła?

Jednak nawet ta metoda nie poradzi sobie w każdej sytuacji. Ma swoją piętę achillesową . Jest nią szkło hartowane. Metoda zwana „waterjet” nie radzi sobie z materiałem, który przy poddaniu obróbce cieplnej mocno podwyższył swoją wytrzymałość mechaniczną. Dzieje się tak z powodu zastosowania bardzo wysokiej temperatury, a następnie gwałtownego schłodzenia szkła. Przy próbie pocięcia go za pomocą mocnego strumienia wody dochodzi do popękania i natychmiastowego pokruszenia. Jednak szkło hartowane nie wymaga żadnej obróbki przez jakąkolwiek metodę, gdyż wykonuje się je na wymiar. Dlatego metoda z użyciem strumienia wody wciąż pozostaje na szczycie wszelkich dostępnych sposobów. Nic jej nie pobija pod względem wydajności, szybkości i uniwersalności. Stosuje się ją w coraz większej ilości gałęzi przemysłu. Nie ma sobie równych!

Redakcja eDekoracje