Ostrzeganie o pożarach pozwala na przeprowadzenie szybkiej ewakuacji oraz na powiadomienie odpowiednich służb. Jak o nie zadbać?
Systemy sygnalizacji pożaru, również określane jako sygnalizacja przeciwpożarowa, jest bardzo ważna w wielu obiektach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się pożarów oraz konieczne jest szybkie informowanie o pojawiających się zagrożeniach. Co warto wiedzieć o tego typu systemach? W jaki sposób można je wykonać, by działały prawidłowo?
Czym jest sygnalizacja przeciwpożarowa?
Systemy sygnalizacji pożarowej, również określane jako sygnalizacja przeciwpożarowa, SAP albo SSP, są rodzajem systemów pozwalających na wykrywanie zagrożeń pożarowych oraz na ich sygnalizowanie. Dodatkowo umożliwiają one również na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji, a także zapobiegają pojawianiu się ognia oraz jego rozprzestrzenianiu się.
Tego typu systemy są obecnie stosowane w wielu różnych obiektach, gdzie ważne jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Ich wykorzystanie wymagają również przepisy przeciwpożarowe – PPOŻ.
Sygnalizacja przeciwpożarowa – elementy systemu
Instalację jak sygnalizacja przeciwpożarowa budują różne współpracujące ze sobą elementy. To powoduje, że wymagają one również odpowiedniego zaprojektowania oraz montażu, aby mogły one zapewnić sprawne funkcjonowanie całego systemu.
Do głównych elementów systemu sygnalizacji pożarów zaliczane są przede wszystkim:
Centrala
To najważniejszy element, który określany jest również jako serce instalacji. Jego zadaniem jest gromadzenie danych oraz ich aktualizowanie, a także sterowanie innymi urządzeniami, między innymi tymi odpowiadającymi za sygnalizowanie pojawiającego się zagrożenia. Centrale mogą mieć różne formy, na przykład mogą być wyposażone w wyświetlacz.
Ostrzegacze pożarowe
Ręczne ostrzegacze mają postać przycisków, które przeznaczone są do sygnalizowania występującego zagrożenia przez osoby.
Moduły do sterowania i monitorowania
Zadaniem tego typu modułów jest przeprowadzenie procesów polegających na sterowaniu oraz na monitorowaniu urządzeń wchodzących w skład systemów sygnalizacji pożaru.
Czujki
Aby sygnalizacja przeciwpożarowa mogła wykryć zagrożenia, konieczne jest zamontowanie czujek. Stosowane są różne typy czujek, między innymi ciepła, jonizacyjnych, płomienia, czujek optycznych dymu.
Sygnalizatory
Zadaniem sygnalizatorów jest sygnalizowanie alarmu z wykorzystaniem dźwięku albo światła lub z wykorzystaniem obu tych efektów jednocześnie. Dzięki temu pozwalają one na szybkie przekazanie informacji o zagrożeniu.
Jak wykonać system sygnalizacji pożaru w budynku?
Jako że sygnalizacja przeciwpożarowa (https://awex.eu/kategorie/systemy-przeciwpozarowe/system-sygnalizacji-pozarowej-fas) pozwala na sprawne działanie wtedy, gdy będzie ona wykonana prawidłowo i odpowiadała konkretnym wymogom, konieczne jest udanie się do dobrej firmy prowadzącej kompleksową obsługę w tej dziedzinie.
System sygnalizacji pożarów powinien zatem być odpowiednio zaprojektowany i wykonany, a także konieczne jest jego kontrolowanie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w obiektach.