Kiedy zaczynasz poszukiwania projektu warsztatu lub myjni, Twoja pierwsza myśl może skupiać się na wyglądzie budynku i cenie projektu, jednakże – to akurat najmniej ważne aspekty. Jest wiele innych uwarunkowań, które powinieneś wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. W tym artykule opowiemy o pięciu czynnikach, determinujących właściwy wybór projektu i sprawną budowę warsztatu lub myjni.
Zgodność z zapisami MPZP lub WZ
Pamiętaj, że warsztat to budynek usługowy, zatem będziesz go mógł zrealizować tylko na takiej działce, której zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy – dopuszczają budowę obiektów usługowych. Jeśli jesteś już właścicielem działki, to sprawdź w lokalnym urzędzie czy możesz wybudować obiekt usługowy. Na bardzo wielu terenach zapisy planu miejscowego ograniczają budownictwo użytkowe, zawężając możliwość budowy tylko do tzw. “mieszkaniówki”, zatem jest to bardzo ważny pierwszy krok, który musisz zrobić przed wyborem i zakupem projektu.
Wybierz projekt stosowny do Twojego budżetu
Kiedy już okaże się, że możesz wybudować warsztat lub myjnię musisz zdecydować ile środków jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. Posiadany budżet będzie niejako wyznacznikiem wielkości budynku, dlatego warto gruntownie to przemyśleć. W ofercie projektów gotowych znajdziesz propozycje warsztatów na dwa stanowiska, jak i warsztaty na 7-8 stanowisk, ale musisz zdać sobie sprawę z tego, że im większy obiekt, tym większe nakłady finansowe. Oprócz budowy samej bryły budynku, wydasz także niemałe środki na technologiczny osprzęt, co także warto zaplanować w budżecie.
Wybierz projekt stosowny do Twoich potrzeb
Przemyśl jakie usługi planujesz świadczyć. Czy będzie to tylko naprawa samochodów, czy może chcesz dodatkowo sprzedawać akcesoria samochodowe lub część budynku przeznaczyć na myjnię? A może chcesz wybudować budynek dwufunkcyjny, usługowo-mieszkalny, w którym na dole będzie warsztat, a na poddaszu mieszkanie? Oferta projektów zawiera każdą z tych opcji, zatem będziesz miał z czego wybierać. Najważniejsze jednak jest to, żebyś gruntownie przeanalizował swoje potrzeby – zarówno mieszkaniowe, jak i te, związane z działalnością gospodarczą.
Zwróć uwagę na lokalizację
Lokalizacja obiektu na działce jest niezmiernie istotnym elementem. Warsztat to obiekt usługowy, zatem musisz zapewnić odpowiednią liczbę miejsc postojowych dla przyjeżdżających klientów oraz przestrzeń na samochody pozostawione do naprawy. W przypadku takiego obiektu nie wystarczy bazować na wymaganych prawem odległościach od granicy, gdyż rodzaj usługi determinuje konieczność zajęcia dodatkowego, niemałego obszaru. Dodatkowo, taki obiekt jak warsztat czy myjnia, powinien znajdować się stosunkowo blisko wjazdu, gdyż usytuowanie w głębi działki może spowodować zakłócenie jego widoczności, a tym samym mniej klientów.
Zbadaj lokalny rynek
Przed decyzją o budowie warsztatu lub myjni zorientuj się co dzieje się w Twojej okolicy. Sprawdź ile warsztatów lub myjni już funkcjonuje i czy jest potencjał na nowy. Zobacz jakie usługi są świadczone i jakie opinie mają funkcjonujące serwisy. A może w okolicy planowana jest budowa sporego osiedla? Jeśli tak, dobrze będzie to wróżyć twojemu biznesowi, gdyż nowi mieszkańcy to nowi klienci. Zbierz informacje na temat cenników konkurencji, oferowanych terminów i fachowości personelu. Taka wiedza pozwoli ci na oszacowanie rentowności przedsięwzięcia.
Jeśli ostatecznie twoja decyzja będzie na tak, to posiłkując się powyższymi podpowiedziami przejrzyj dostępne projekty warsztatów i myjni i wybierz projekt skrojony na miarę swoich potrzeb i możliwości.
Wybór projektu warsztatu lub myjni nie musi być trudny. Jeśli będziesz miał sprecyzowane plany i dobry biznesplan to na pewno znajdziesz projekt dostosowany do własnych preferencji. Bardzo szeroka oferta projektów warsztatów, zawierająca budynki parterowe, z poddaszem, z różną liczbą stanowisk – pozwoli ci na realizację biznesowych planów. Pamiętaj, że usługi warsztatowe możesz też połączyć z zapewnieniem potrzeb mieszkaniowych. Dzięki budowie obiektu wielofunkcyjnego czyli mieszkalno-usługowego, możesz pracować i mieszkać w jednym miejscu.
Artykuł sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty warsztatów i myjni z kolekcji MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/projekty-warsztatow-i-myjni/