Jak dbać o pralkę, by służyła nam jak najdłużej?

Żywotność pralki zależy od kilku czynników. Nie liczy się tylko jej dobre wykonanie i jakość użytych elementów i materiałów, ale również odpowiednie korzystanie z niej. Choć urządzenie służy do czyszczenia, sama również musi być sprzątana. Jest kilka różnych sposobów na to, jak dbać o pralkę. Warto się z nimi zapoznać, gdyż dzięki nim w łatwy sposób zapewnimy sobie jak najdłuższe korzystanie z urządzenia.

Czego NIE robić używając pralki?

Nie tylko trzeba się stosować do pewnych zasad, ale również unikać niektórych działań. Pralka ma swoje określone działanie i nie można wykraczać poza jej „umiejętności”. Warto też zwracać uwagę na pewne czynniki, które mogą doprowadzać do nieprawidłowości w działaniu, a nawet poważnych awarii.
Pierwszą rzeczą jest woda, którą stosuje się do prania. Jak wiadomo, największym wrogiem działania pralki jest kamień. Osad z wody pozostaje na ruchomych częściach pralki w jej wnętrzu i może doprowadzić do zatorów i awarii. Aby sprawdzić, czy mamy twardą wodę, musimy zastosować specjalny test dostępny w wielu sklepach ze sprzętem AGD. Jeśli okaże się, że rzeczywiście mamy twardą wodę, musimy zacząć stosować płyny zmiękczające.
Kolejna kwestia to pilnowanie odpowiedniego załadunku pralki oraz ilości proszku i detergentów. Nie bez powodu mamy zawsze podaną ładowność pralki – jest to jej limit. Nie dopychajmy na siłę pełnego bębna, gdyż urządzenie nie pobiera wtedy odpowiedniej ilości wody i energii. Dostaje jej za dużo i prowadzi to do uszkodzeń. Z kolei zła ilość proszku i detergentów może spowodować zapchanie układu, a granulki proszku mogą osiąść na ubraniach!

Jak dobrze traktować i jak dbać o pralkę?

Teraz porozmawiajmy o rzeczach, które należy robić z naszą pralką. Na start zacznijmy od tak zwanego „pustego prania”. Ustawiamy krótki program, a do dozownika na proszek wlewamy ½ szklanki octu. Pusta pralka w ten sposób oczyści się z osadów kamienia i będzie jak nowa! Takie pranie trzeba wykonywać raz na kilka miesięcy.
Kolejna rzecz to sprawdzanie czystości filtra oraz tego, czy nie jest zapchany. To właśnie w nim mogła zaginąć nasza skarpetka od pary! Warto też pamiętać o wietrzeniu bębna przez zostawianie uchylonych drzwiczek. Nie dojdzie przez to do zawilgocenia i rozwoju grzybów. Ostatnia rzecz, to nie puszczanie prania jeden po drugim, gdyż mechanizm mocno się nagrzewa i może nie wytrzymać takiej częstej pracy. Lepiej odczekać minimum godzinę.

Dłuższe życie pralki to dbanie o jej pracę!

Dzięki unikaniu kilku rzeczy oraz stosowaniu się do paru zaleceń możemy w znacznym stopniu wydłużyć żywotność naszego urządzenia. Pralka nie wymaga mnóstwa różnych detergentów i częstych napraw, jeśli tylko używamy jej z głową. Tak jak każde urządzenie potrzebuje odpowiedniego traktowania, co zapewni jej najlepsze osiągi. Jeśli wciąż zadajemy sobie pytanie, jak dbać o pralkę, to wszystkie odpowiedzi znajdziemy właśnie tutaj! Nic więcej nie trzeba robić. Z pewnością nasza pralka by nam za to podziękowała!

Redakcja eDekoracje