Pielęgnacja sukulentów

Piękne rośliny doniczkowe bez konieczności skomplikowanej pielęgnacji i ciągłego podlewania? Do takich mało wymagających roślin należą sukulenty. Pielęgnacja sukulentów jest bardzo prosta i wymaga specjalistycznej wiedzy. Sukulenty są coraz popularniejszymi roślinami doniczkowymi. Swoją powszechność zawdzięczają dzięki umiejętności gromadzenia wody. W naturalnym środowisku rośliny te rosną w suchych regionach świata, dzięki czemu naturalnie adaptują się do okresowej suszy. Najpopularniejszymi sukulentami uprawianymi w domu to kaktus i aloes.

Jak dbać o sukulenty w doniczkach?

Pielęgnacja sukulentów wymaga jedynie przestrzegania kilku prostych zasady. Aby sukulenty dobrze rosły, należy zapewnić im dużo światła, np. ustawiając je na parapecie. Jako że są to rośliny pochodzące z suchych i ciepłych obszarów świata, lubią wysoką temperaturę. Optymalne warunki dla sukulentów to temperatura pokojowa, czyli od 15 do 25 stopni Celsjusza. Podlewając kaktusy i inne sukulenty należy pamiętać, aby ich podłoże nie było stale wilgotne. Najlepsza ziemia dla sukulentów to podłoże o wartości pH 5,5 – 6,9. Zalecana częstotliwość podlewania kaktusów to raz do dwóch razy w tygodniu latem, natomiast zimą, raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Pielęgnacja sukulentów

Jeśli zdecydujemy się na nawożenie sukulentów, należy to zrobić latem, co dwa tygodnie nawożąc niewielką ilością azotu. Dodatkowo sukulenty nie wymagają przesadzania. Będzie to konieczne tylko wtedy, gdy doniczka zrobić się zbyt mała, co zdarza się zazwyczaj dopiero po kilku latach. Dzięki takim właściwością sukulenty są bardzo popularnymi roślinami doniczkowymi, chętnie wybierane przez osoby, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin.

Zobacz więcej podobnych artykułów na orchidea.org.pl

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *