Z pewnością nie wyobrażasz sobie wyjazd w góry bez wędzonego serka, ani nadmorskich wakacji bez pysznej wędzonej rybki. Te przysmaki są prawdziwymi rarytasami i nigdzie indziej tak dobrze nie smakują! Świeżo uwędzone produkty mają najlepszy aromat i konsystencję. A co, gdyby udało nam się przemycić smak nadmorskich wakacji do domu? Może się to udać tworząc wędzarnię przydomową!
Jak wygląda wędzarnia przydomowa?
Od posiadania własnej wędzarni dzielą Cię tak naprawdę dwa kroki. Nie musimy jej sami budować ani składać od podstaw, gdyż kupujemy gotową konstrukcję z wszelkimi urządzeniami! Wystarczy ją tylko odpowiednio zamontować. Mamy dostępnych wiele różnych modeli. Oczywiście jeśli posiadamy takie zdolności, możemy sami zająć się tworzeniem wędzarni, jednak potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy.
Najbardziej popularne są wolnostojące wędzarnie z drewna. Są one łączone rurą z paleniskiem, z którego dopływa do wnętrza konstrukcji dym. Mamy tez małe wersje wędzarni, które służą do przygotowywania małych potraw we własnej kuchni. Jednak nie daje to takiego samego efektu jak zwykła, klasyczna wędzarnia. W zależności od potrzeb mamy wiele różnych rozmiarów i kształtów. Zwykle wędzarnia posiada około czterech lub pięciu przęseł do zawieszania najróżniejszych produktów do uwędzenia.
Jak wędzi się jedzenie w przydomowej wędzarni?
Aby rozpocząć naszą przygodę z wędzeniem, musimy najpierw znaleźć odpowiednie miejsce na jej umieszczenie. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie zadymić okolicznych domów ani własnej posiadłości. Wędzarnia wydziela dosyć sporo zapachów. Dlatego nie należy jej stawiać pod oknami lb blisko domów sąsiadów. Najlepiej umieścić ją w mało widocznym miejscu, z dala od wszelkich miejsc użytkowych.
Największy wpływ na to, jak uwędzone będzie jedzenie ma rodzaj używanego drewna. Każdy nadaje inny kolor, smak oraz aromat. Oczywiście przed rozpaleniem drewna należy je oczyścić i dobrze wysuszyć. Nie może na nim zalegać żadna pleśń czy grzyby. Doświadczeni wędzarze polecają drzewo takie jak dąb, lipa, sosna, brzoza lub owocowe. Piękny aromat nada wiśnia oraz jabłoń. Zwróćmy uwagę jednak, co dokładnie będziemy wędzić. Mięso potrzebuje innego aromatu niż ser. Dobierajmy zawsze drewno do akurat wędzonego jedzenia.
Wędzarnia przydomowa to wiele korzyści!
Wędzenie nadaje niesamowitego aromatu, smaku i zapachu każdemu jedzeniu. Jednak to nie wszystko! Wędzarnia przydomowa zapewnia konserwację żywności oraz pozbycie się z niej wszelkich bakterii. Wędzenie to naprawdę jeden z lepszych sposobów na obróbkę jedzenia. Dodatkowo, oprócz aromatu z drewna, możemy dodać nasze ulubione przyprawy i zioła, co nada niepowtarzalny charakter każdej przygotowanej rzeczy. Nie zapominajmy też o soli, która jest głównym składnikiem przy wędzeniu. Nie czekaj i zainwestuj we własną wędzarnie przydomową. Szczególnie, jeśli wędzone rybki i góralskie serki to Twój ulubiony przysmak!