Nieprzyjemne zapachy zwierząt w domu – co możesz zrobić?

Gdy w domu jest zwierzę, wtedy częstym problemem staje się nieprzyjemny zapach. W jaki sposób można się go pozbyć?

Kot, pies, chomik, królik czy świnka morska – zwierzęta w domu mogą być powodem nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, mogą one pojawiać nawet wtedy, gdy utrzymuje się w nim czystość. Czy w takim przypadku sięgnąć po pochłaniacz zapachów zwierząt? A może zastosować innego rodzaju środki?

Regularne sprzątanie to podstawa

Aby zapobiegać nieprzyjemnym zapachom małych i większych zwierząt, powinno się przede wszystkim pamiętać o regularnym sprzątaniu. To właśnie wtedy można zlokalizować również przyczynę niezbyt ładnego aromatu, na przykład plamę na podłodze czy na dywanie.

Dzięki regularnemu sprzątaniu można również na bieżąco pozbywać się sierści, żwirku, piasku naniesionego przez zwierzę do domu, które również mogą powodować pojawianie się zapachów.

Do sprzątania najlepiej stosować środki o przyjemnych zapachach, które mogą również zawierać w sobie składniki działające jak pochłaniacz zapachów zwierząt. Najlepiej, aby środki te miały naturalne składy, ponieważ wtedy nie będą one powodowały ryzyka dla zwierząt.

Czyść legowiska i klatki zwierząt

Poza systematycznym sprzątaniem należy również pamiętać o tym, aby regularnie czyścić legowiska oraz klatki, z których korzystają zwierzęta. 

Najlepiej kupować legowiska, które można prać w pralce. Dzięki temu można łatwiej utrzymywać je w czystości. Gdy nie wymagają prania, można ścierać z nich zabrudzenia za pomocą ściereczki i preparatów do czyszczenia.

Należy też regularnie czyścić klatki przeznaczone dla zwierząt i usuwać z nich podściółkę i wymieniać ją na nową. Warto też czyścić wyposażenie klatki, ponieważ nieprzyjemne zapachy mogą być również wywołane przez nie.

Stosuj pochłaniacze zapachów

Pochłaniacze zapachów pozwalają na bardzo skuteczne pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia, w tym również zapachów zwierząt.

Można zastosować pochłaniacz zapachów zwierząt w różnych formach. Najczęściej mają one formę sprayów, które nakładane są na powierzchnie. Można stosować je wtedy na miejsca, w których pojawia się nieprzyjemny zapach. 

Dostępne są również pochłaniacze zawierające aktywny węgiel. Mają one najczęściej formę maty albo zawieszki. Aktywny węgiel, który znajduje się w ich składzie, powoduje pochłanianie zapachów.

Można także stosować pochłaniacze w formie proszków, które często są używane w kuwetach. Zawierają one również związki o działaniu aromatyzującym i dzięki temu pozwalają na nadanie przestrzeniom przyjemnego zapachu.

Aromatyzuj pomieszczenia w bezpieczny sposób

Aby nadać pomieszczeniom przyjemny zapach, można również stosować różne metody ich aromatyzowania. W sklepach czeka szeroka gama produktów, które można stosować również jako pochłaniacz zapachów zwierząt.

Do wyboru są między innymi świece z naturalnymi olejkami eterycznymi, które są bezpieczne dla zwierząt i ludzi. Można również stosować patyczki przeznaczone do aromatyzacji pomieszczeń czy środki w formie sprayu, który rozpyla się na powierzchnie.

Należy pamiętać, by nie stosować tych środków w pobliżu zwierząt, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *