Duże rośliny jako ozdoba mieszkania

Duże rośliny mogą wspaniale zdobić mieszkanie. Umiejętnie dobrane i rozmieszczone poprawiają nastrój i podkreślają walory wystroju.

Naturalna zieleń w pokoju

Już w trakcie urządzania mieszkania warto pomyśleć o miejscu dla naturalnej zieleni. Większe rośliny w znacznym stopniu wpływają na wygląd pokoju i często mogą pełnić funkcję obiektów przyciągających wzrok. Palmy i banany zadziwiają okazałymi kształtami i tropikalna egzotyką. Pokojowy bambus Bambusa ventricosa wypełnia przestrzeń aurą wschodnioazjatyckiego spokoju i opanowania. Natomiast różne gatunki figowca, Szeflera lub filodendron wprowadzają do mieszkania namiastkę atmosfery pierwotnej dzikiej dżungli. Szczególnie efektowny wygląd mają mocno rozrośnięte draceny i jukki w formie drzewek o kilku pniach. Duże rośliny pomagają zamaskować niezbyt ładne miejsca i zredukować błędy popełnione przy aranżacji wnętrza.

Wiele gatunków roślin

Kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze oferują wiele gatunków roślin i właściwie nietrudno kupić odpowiedni okaz. Przy wyborze roślin kierujemy się przede wszystkim własnymi upodobaniami i warunkami panującymi w pomieszczeniu. Trzeba także brać pod uwagę styl wyposażenia pokoju. Osobliwie ukształtowany pochrzyn (stopa słonia) może złagodzić surowość nowoczesnego umeblowania, ale z pewnością nie będzie pasować do stylowych antyków.
Aby trafić do Europy, drzewka pokojowe musiały odbyć długą, licząca wiele tysięcy kilometrów podróż. Pochodzą one z ciepłych rejonów, najczęściej z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie duże egzotyczne rośliny mają znakomite warunki do szybkiego, bujnego rozwoju. Zanim znajdą się w naszych mieszkaniach, przez pewien czas aklimatyzują się u ogrodnika. W zacienionych halach drzewka przyzwyczajają się do niezbyt sprzyjających warunków nasłonecznienia i niskiej wilgotności powietrza. Po okresie przejściowym rośliny bez większych wstrząsów znoszą przeniesienie do mieszkań.

Egzotyczne kwiaty w pokoju

Przedstawiciele egzotycznej flory będą dobrze rosnąć w naszym domu, jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki egzystencji. Należy pomyśleć przede wszystkim o właściwym miejscu w pokoju, a także regularnym dostarczaniu niezbędnych ilości wody i substancji odżywczych. W kwiaciarni lub u ogrodnika uzyskamy informacje o specjalnych wymaganiach uprawowych naszych wybrańców. W odróżnieniu od młodych roślin, kilkuletnie, rozrośnięte okazy przesadzamy rzadko. Zamiast tego na wiosnę należy wymienić górną warstwę ziemi w pojemniku.

Duże rośliny ozdobą mieszkania

Drzewka pokojowe są nie tylko elementem aranżacji wnętrza mieszkania. Przyczyniają się także do poprawy mikroklimatu, gdyż zwiększają ilość pary wodnej, a także wyłapują kurz z powietrza. Są również cząstką żywej przyrody, której niedostatek odczuwają mieszkańcy miast. Odpowiednie miejsce i troskliwa pielęgnacja sprawią, że piękne rośliny szybko się zadomowią i przez wiele lat będą cieszyć nas swoją obecnością.

Zobacz więcej na domowepiekno.pl

Redakcja eDekoracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *