Schody z kamiennego dywanu – podpowiadamy jak je wykończyć.

Przyjęło się sądzić, że jeżeli kamienny dywan, to tylko i wyłącznie jako wykończenie balkonu stanowiącego element domu, mieszkania, bądź też firmy.

Nic bardziej mylnego! Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by dywan taki stał się elementem zdobiącym nasze schody, a jednocześnie zabezpieczającym je przed nadmiernym uszkodzeniem bądź też zawilgoceniem.

Aby było to jednakże możliwe, struktura taka musi zostać wykonana w sposób prawidłowy, najlepiej pod czujnym okiem profesjonalistów, którzy mają na swoim koncie niejedną taką realizację. Zadbają oni bowiem, aby przez przymocowaniem do poszczególnych stopni odpowiednio dobranych otoczaków nałożyć na schody warstwę hydroizolacyjną, która sprawi, że tak dywan jak i schody zostaną zabezpieczone przed nadmiarem wilgoci, o którą jak wiadomo w naszym klimacie nie trudno oraz użyją specjalnych profili do wykończeń stopni schodowych. Może ona w sezonie jesiennym i wiosennym prowadzić do wykształcania się grzyba oraz pleśni, natomiast w zimie – do podsadzania konstrukcji, co może mieć opłakane skutki, zmuszając właściciela do możliwie jak najszybszego przeprowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych wiążących się z niemałymi wydatkami. Powłoka hydroizolacyjna pozwoli uniknąć tego problemu.

Ważne jest także, aby podczas wykańczania schodów eksperci zadbali o odpowiednie przycięcie i dostosowanie do specyfiki poszczególnych stopni otoczaków stanowiących kluczowy element kamiennego dywanu. Będzie to gwarancją, że podczas regularnego użytkowania kamienie takie nie będą się nadmiernie szybko ścierać lub odpadać, a także – że ich kształt nie będzie negatywnie odbijał się na bezpieczeństwie osób wchodzących i schodzących po schodach, minimalizując ryzyko potknięcia się.

Wykończenie to jednak nie tylko kwestie utylitarne, ale także walory wizualne. Powinniśmy więc postarać się, aby struktura, którą chcemy pokryć schody celem poprawy ich kondycji oraz prezencji była dostosowana kolorem do fasady budynku, do którego mają one prowadzić. Pozwoli to uniknąć dysonansu estetycznego, a także sprawi, że kamienny dywan wraz z obiektem mieszkalnym, użytkowym lub biurowym stanowić będzie jedną, elegancką całość.

Jeżeli tylko konstrukcja będąca bohaterem naszego dzisiejszego wpisu zostanie wykonana z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły, natomiast nad realizacją produktu będą czuwać osoby doświadczone, będziemy mogli mieć pewność, iż kamienny dywan po sfinalizowaniu oraz wykończeniu będzie nam służył przez wiele długich lat. Będzie on także cechował się ponadprzeciętną wręcz odpornością na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, czynniki zewnętrzne oraz regularną eksploatację.

Raz położony dywan z wysokiej jakości otoczaków nie wymaga regularnej konserwacji, a do naszych obowiązków należało będzie tylko oczyszczenie jego powierzchni z ewentualnych zanieczyszczeń, jak również – usunięcie warstewki lodu pokrywającą otoczaki w sezonie zimowym, bowiem pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania przygotowanych w sposób profesjonalny schodów i ograniczy ryzyko poślizgnięcia się, co mogłoby mieć daleko idący, niekorzystny wpływ na zdrowie użytkowników takich schodów.

Redakcja eDekoracje