Tynkami maszynowymi określa się typ tynków, które nakładane są za pomocą maszyn – agregatów tynkarskich. Jak powstają tego rodzaju tynki? Jakie mają one zastosowanie? Jakie zalety wyróżniają je na tle tynków ręcznych?
Tynk maszynowy – co to jest?
Maszynowy tynk nie jest rodzajem konkretnego tynku pod kątem jego składu, ale tynkiem, który nakładany jest w sposób maszynowy.
Do produkcji tych tynków używane są agregaty tynkarskie, na przykład jak Agregaty Małek, które są bardzo popularne wśród firm budowlano-wykończeniowych.
Wobec tego tynki maszynowe są alternatywą dla tynków nakładanych ręcznie. Wykorzystanie agregatów tynkarskich powoduje wtedy, że cechują się one wieloma dodatkowymi zaletami.
Tynki maszynowe mogą powstawać z różnych typów materiałów, na przykład mogą być to:
- Tynki cementowe,
- Tynki wapienne,
- Tynki akrylowe,
- Tynki gipsowe,
- Tynki tłumiące,
- Tynki dekoracyjne,
- Tynki ogniochronne.
Dodatkowo za pomocą agregatów tynkarskich, w tym także jak Agregaty Małek, można wykonać inne typy mieszanek, na przykład kleje, zaprawy, wylewki, masy jednoskładnikowe.
Jak wykonuje się tynki maszynowe?
Przygotowanie tynków maszynowych następuje w agregatach tynkarskich, które służą również do ich podawania na nawierzchnię – ściany, sufity lub inne przestrzenie.
Pierwszym etapem jest umieszczenie w komorze agregatu tynkarskiego materiału, który następnie jest rozrabiany z wodą dostarczaną do agregatu. Urządzenie dokładnie miesza materiał z wodą i przygotowuje równomierną mieszankę gotową do nałożenia.
Następnie gotowa masa tłoczona jest za pomocą pompy przez wąż aż do lancy z pistoletem, która obsługiwana jest przez pracownika. Natryskuje on wtedy masę na powierzchnię. Agregat umożliwia wtedy równomierne rozłożenie masy na powierzchni, co przekłada się na wysoką jakość powłok. Następnie tynki maszynowe są wygładzane ręcznie za pomocą pac lub innych narzędzi.
Zastosowanie agregatu tynkarskiego powoduje zatem, że prace mogą przebiegać znacznie prościej i szybciej niż w przypadku tynkowania ręcznego. Agregat może też sprawić, że nakładane masy będą cechowały się bardzo wysoką jakością i będą przez to trwałe, wytrzymałe, estetyczne.
Tynkowanie maszynowe – najważniejsze zalety
Tynki nakładane za pomocą agregatów tynkarskich mają wiele zalet. Dlaczego są one wybierane tak często?
- Przyspieszenie prac – dzięki agregatom można znacznie przyspieszyć prace tynkarskie, co ma duże znaczenie przy większych inwestycjach, gdy ważna jest oszczędność czasu i unikanie opóźnień.
- Wyższa jakość tynków – agregaty umożliwiają uzyskanie najlepszej jakości tynków, które są wtedy wytrzymalsze, trwalsze i estetyczne.
- Szerokie zastosowanie – za pomocą agregatów tynkarskich można przygotowywać różne mieszanki, nie tylko z tynków.
Kiedy stosuje się tynki maszynowe?
Tynki maszynowe mają szerokie zastosowanie ze względu na możliwość wykonania ich w wielu wariantach oraz na ich łatwe i szybkie nakładanie.
Wobec tego najczęściej tynki tego typu używane są w trakcie szeroko zakrojonych inwestycji, na przykład podczas budowy obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, komercyjnych, w budownictwie wielorodzinnym. Często agregat jest wtedy uzupełniany o silomat – urządzenie to pozwala na doprowadzenie materiału do agregatu, dlatego nie trzeba uzupełniać go ręcznie.
Również agregaty tynkarskie, w tym wspomniane wcześniej Agregaty Małek, są stosowane podczas inwestycji jednorodzinnych. Za ich pomocą można otynkować wtedy cały budynek od środka i na zewnątrz. Są one używane zarówno podczas budowy nowych domów, jak i w trakcie ich remontów.